У жовтні відновилося зростання споживчих цін на продукти харчування. Про це повідомив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи оприлюднені Держстатом дані про інфляцію на споживчому ринку за жовтень.

«У жовтні 2023 року середні споживчі ціни на продукти харчування зросли проти вересня на 1%, припинивши тим самим своє зниження, яке тривало з липня поточного року. Найбільше зросли ціни на овочі (+14,0 %), яйця (+10,1 %) та молоко (+2,1 %)», – повідомив Юрій Лупенко.

Також зросли ціни на вершкове масло – на 2,9 %, молочні суміші для дитячого харчування – на 2,5 %, сметану жирністю до 15 % – на 2,2 %, м’які сири жирні – на 1,9 %, сало – на 1,6 %, яловичину – на 1,4 %. В межах  одного відсотка також збільшилися ціни на хліб, манні та ячні крупи, птицю (тушки та філе), морожену рибу.

Водночас, зауважив Юрій Лупенко, по значній частині продуктів харчування – майже половині найменувань, що відстежуються Укрстатом – ціни у жовтні знизились.

Зокрема, майже на 14% знизились ціни на моркву, на 11,9 % – на гречану крупу, на 8,7% – на яблука, на 7,2% – на картоплю, на 2,2% – на цукор.

В межах одного відсотка зменшилися ціни на рис, макаронні вироби, пшеничне борошно, пшоно, пшеничні крупи, варені ковбаси 1 гатунку та свинину. Причому свинина подешевшала вперше з лютого 2023 року.

Інфографіка 24 канал

Тобто, зазначив Юрій Лупенко, вплив надходження продукції врожаю 2023 року на споживчі ціни продовжується.

Що стосується загального здорожчання овочів на фоні продовження падіння цін на продукцію «борщового набору», то воно відбулося, скоріше за все, за рахунок надходження овочів закритого ґрунту – пояснив науковець.

«Подальшу динаміку споживчих цін із завершенням сезону збирання та переробки сільськогосподарської продукції можна оцінювати як зростаючою, однак різкого зростання по продуктах харчування поки не прогнозується», – підсумував Юрій Лупенко.

Раніше повідомлялося, що голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду спрогнозував зростання цін на фрукти, овочі, молочку та яйця і зниження вартості гречки.