Починаючи з 1 листопада, до Держпраці Донеччини надійшло 13 звернень з приводу відсторонення від роботи працівників, які не пройшли вакцинацію від COVID-19.

На найпоширеніші питання, які виникають у таких ситуаціях, відповіла заступниця начальника Східного межрегіонального управління Державної служби України з питань праці Ганна Зуб під час традиційного брифінгу щодо запобігання поширенню COVID-19.

За відмову від щеплення звільнити працівника роботодавці не можуть.

Якщо усунуто причину, через яку працівник був відсторонений (він вакцинувався, або закінчився карантин), термін відсторонення закінчується.

На час відсторонення основного працівника можна найняти на цю посаду іншу людину – але до моменту повернення на роботу того, кого відсторонили.

На час відсторонення можна взяти оплачувану відпустку. Якщо є відпустка, що йде за графіком, і цей час збігається з терміном відсторонення, тоді роботодавець відпускає людину в оплачувану відпустку. Якщо відпустка йде не за графіком, то її можна взяти за згодою між роботодавцем та працівником.

Працівник, якого відсторонили, не може виконувати роботу дистанційно. З боку роботодавця це буде порушення статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Порушення статті тягне за собою адміністративну відповідальність з накладенням штрафу від 34 тисяч до 170 тисяч гривень.

Для тих, хто працевлаштований офіційно, зберігається соціальний пакет. Проте лікарняний під час відсторонення від роботи не виплачується, бо він є компенсацією втраченого доходу, а під час відсторонення зарплата не виплачується та середній заробіток не зберігається.

Якщо у вас є протипоказання до щеплення, роботодавцю можна надати довідку встановленої форми та продовжити працювати.