До Покровської міськрайонної філії Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр МОЗ України» протягом останніх п'яти років звертаються особи, покусані отруйними павуками роду Хейракантиум. Постраждалі від укусів відчувають тривалий біль, у них з'являються набряки, загострюються хронічні хвороби.

У нашому районі зустрічається Хейракантиум крапчастий. Цей невеличкий павук володіє велетенським, як для його розмірів, хеліцерами-щелепами, що закінчуються викривленими кігтиками. Ними павуки з легкістю прокусують не лише тверді хітинові панцирі комах, а й шкіру людини. Його укус різкий та є одним із найболючіших: біль триває до 12 годин, а в окремих випадках і до 10 діб. Отрута може викликати нудоту, а іноді й місцеві некрози епітелію.

Павука називають жовтим за колір черевця. Воно у нього яскраво-жовте або бежеве, у деяких видів хейракантіумів на спині помітна червона поздовжня смужка. Передня частина тіла помаранчева, з потужним ротовим апаратом.

Замість радіальної павутини плете павутинні мішечки. Щільною ниткою безладно заплітає малодоступні місця, будуючи своєрідний кокон.

Швидко бігає, може стрибати. Для гнізда вибирає затишні місця. Селиться під камінням, в траві, згорнутому трубочкою листі. Якщо проникає в житло, вибирає куточки, де його не турбують прибиранням довгі місяці.

Павук - нічний хижак. Живе 1 рік. Самка відкладає яйця до кінця літа, через кілька тижнів з них виходять павучата. Самиця - самовіддана мати,охороняє кокон з яйцями, а потім і павучків. Напади реєструються в серпні.

Укус жовтого павука не такий страшний, як, наприклад, каракурта, але отрута у нього токсична.

Хейракантіум гострими щелепами пошкоджує шкіру, а не просто жалить верхній шар епітелію. Тому укус павука викликає бурхливу захисну реакцію організму, може призвести до непередбачуваних наслідків. Супроводжується пекучим болем, який потім притупляється. Область укусу швидко набрякає, червоніє. Місце укусу свербить, на ранках, залишених хеліцерами, з'являються пухирі. Може наступити місцевий некроз м'яких тканин, при якому рана не загоюється тижнями.

Супутні симптоми - озноб, головний біль, нудота. Сила прояву залежить від індивідуальних особливостей організму. Більш уразливі до укусів алергіки.

При укусі цього павука ранку обробляють розчином марганцівки, спиртовою настоянкою календули. До місця укусу прикладають холодний компрес. Для ефективності додають соду з розрахунку 1 чайна ложка на склянку води. Бажано відразу прийняти протиалергійний засіб. Обов’язково звернутися до лікаря.

Щоб уникнути зустрічі з павуком, необхідно дотримуватись заходів безпеки:

- не гуляти в лісі у відкритому одязі;

- працювати в саду, на городі в рукавичках;

- не чіпати павуків руками;

- не вбивати їх на тілі, а тільки на відстані від людини;

- частіше робити прибирання малодоступних місць.

Хейракантіум сам боїться людей і нападає тільки з метою самозахисту. Найбільшу агресію проявляє, якщо його потривожити в гнізді і коли потрапляє під одяг. Будьте уважні та обережні.

Інформацію надала ентомолог Н.М. Іларіонова