Негайне припинення вогню та виведення російських військ із територій України є одними з ключових аспектів мирної угоди, яка може бути підписана за результатами переговорів з Росією щодо припинення війни проти України. Але стратегічно наша держава хоче мати конкретний механізм, який гарантуватиме її безпеку в майбутньому.

Про це сказав радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк в інтерв'ю WP Wiadomości повідомляється на сайті Президента України.

«Негайне припинення вогню та негайне виведення російських військ із територій України є одним із ключових аспектів мирної угоди. Інакше ніяк. Проте переговори – це масштабний процес, у якому беруть участь не лише Росія та Україна. Беруть опосередковану участь також і наші партнери. Бо ми ж не просто маємо підписати договір. Ми хочемо розробити конкретний механізм, який гарантуватиме нашу безпеку в майбутньому», – наголосив він.

Михайло Подоляк зазначив: поки що українська та російська делегації на перемовинах відстоюють свої позиції, тому узгодження спірних моментів може зайняти певний час. На жаль, процес не настільки швидкий, як нам хотілося б.

«За цей час ми повинні наблизитися до складання мирної угоди. Враховуючи передусім інтереси України, яка зазнала величезної руйнації з боку РФ», – наголосив він.

Радник керівника Офісу Президента переконаний, що після підписання такої угоди в Росії не залишиться іншого вибору, окрім як почати негайне виведення своїх збройних сил із території України.

«Після підписання угоди Віденська конвенція набуде чинності для обох сторін. Вона чітко говорить, що мирний договір може бути анульований, якщо держави, що воюють, не виведуть свої війська з території противника. Тож будь-які спроби затримати російських солдатів на українських землях будуть юридично безпідставні», – пояснив він.

Михайло Подоляк зауважив, що задля убезпечення від чергового порушення Росією міжнародного права та договорів Україна хоче детально прописати в угоді конкретний план виходу російських військ, юридично це вивірити, а також здобути підтримку міжнародних партнерів.

«Крім того, саме іноземні держави гарантуватимуть виконання умов та безпеку України в майбутньому. Це буде документ, який детально описує порядок дій у разі повторної агресії з боку Росії. Це інноваційна формула, автором якої є Президент Володимир Зеленський і яка може стати базою для створення абсолютно нової системи безпеки у Європі», – сказав радник керівника Офісу Президента.

На його думку, вторгнення Росії в Україну показало, що вся архітектура європейської безпеки має бути переглянута. Саме тому наша держава хоче завершити цю війну з новою коаліцією, настільки сильною, що вона зупинить Росію, якщо та знову захоче на когось напасти.

Теоретично саме зараз час для того, щоб проговорити публічно всі аспекти сучасних викликів і відверто оцінити рівень сучасних безпекових контурів. Чи справляються вони з цими викликами? Чи можуть вони убезпечити європейські міста від варварських бомбардувань, яких зазнає сьогодні Україна? Чи зможе Європа остаточно позбутися страху перед Російською Федерацією? Очевидно, що країни, які будуть новими гарантами безпеки, візьмуть на себе певні зобов’язання. «У майбутньому на основі сьогоднішньої глобальної кризи буде створено абсолютно новий альянс, який забезпечить безпеку усієї Європи», – наголосив Михайло Подоляк.

Радник керівника Офісу Глави держави заявив, що Україна не погодиться на компроміси, які будь-яким чином могли б зашкодити її інтересам. І не заради таких компромісів українці зараз гинуть на полях битви й налаштовані боротися до кінця.

«Ми не Росія. Ми вміємо й будемо вести діалог з нашим суспільством. І ми завжди чуємо наше суспільство. На відміну від РФ, ми можемо обговорити будь-які питання, про які вже давно мали говорити, але ми не погодимося на жоден ультиматум», – сказав він.

Михайло Подоляк зауважив, що, незважаючи на всю складність цього процесу, Україна має йти на переговори з Росією, оскільки воювати спільно з нашою державою більше ніхто не хоче. Маємо просто розуміти, що перемовини під час війни – це просто ще одна лінія фронту.