Хвиля схуднення перед морем чи відпусткою плавно перетворюється на хвилю схуднень перед виходом на роботу.

«Говорити про вагу важко: якщо розповісти про шкоду надлишкової ваги для здоров’я, то звинуватять у fat shaming. Якщо написати, що вага далеко не завжди залежить від сили волі, і що головне – бути фізично активними і психічно здоровими – дорікнуть, що не дбаємо про здоров’я нації», – пояснює в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Якою повинна бути здорова вага

Виявити, чи є проблеми з вагою, можна врахувавши індекс маси тіла та співвідношення талії до стегон. Але опиратися на лише вагу – недостатньо.

Здоровий індекс маси тіла – співвідношення ваги до квадрата зросту (в метрах) – коливається від 18,5 до 24,9. Досить багато людей мають насправді здорову вагу, але вважають себе "жирними" (жінки) чи "дрищами" (чоловіки) і прагнуть змінити свою вагу, хоча особливої потреби не має.

Надмірна вага визначається ІМТ 25 – 29.5. Ожиріння має три ступені, і починається з ІМТ 30 та більше. ІМТ, менший за 18.5, є замалим.

Для прикладу: вага = 68 кг, зріст = 165 см (1,65 м)

Розрахунок: 68 ÷ 1,652 = 24,98.

Співвідношення талії до стегон може розповісти про загрозу вісцерального ожиріння.

Супрун зазначає: талія має бути менша за стегна. У чоловіків співвідношення талії до стегон має бути 0,9 чи менше, а в жінок – 0,85 чи менше. Вісцеральне ожиріння — це суттєвий ризик серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу та еректильної дисфункції.

Для жінок брак жиру небезпечний, адже жирова тканина виділяє чи змінює низку гормонів. У жінок із надто низьким вмістом жиру в тілі може початися дисменорея — порушення менструального циклу чи його припинення.

Розподіл жиру в тілі значною мірою залежить від спадковості — щільності рецепторів гормонів на різних частинах тіла. Саме це зумовлює, приміром, великий бюст і відсутність тонкої талії в деяких жінок, або худорляві плечі, але досить великі сідниці і ноги в інших. У цьому разі важко «робити талію» або «худнути в ногах» — найкраще, прийняти своє тіло і дбати про здоров’я. В цьому і полягає боді-позитив.

«Головна задача, що перед нами стоїть, це тримати вагу і талію в межах нормальних значень завдяки способам, що не підривають наше фізичне і психічне здоров’я та бюджет», - написала Супрун.