Електроприлади – наші помічники, але вони можуть створити загрозу життю, якщо проводитись з ними легковажно. Ураження електричним струмом не єдина потенційна небезпека, спричинена цими пристроями.

За статистикою 2019 року порушення правил ПБ при облаштуванні та експлуатації електроустановок становить 11,1% від загальної кількості пожеж. Особливо велика кількість пожеж з цієї причини припадає на холодну пору року, що обумовлено використанням електрообігрівачів як альтернативи дорогому газовому опаленню.

Електромережі більшості будинків, які будувались за часів масового використання пічного опалення та дешевого природного газу окрім зносу внаслідок тривалої експлуатації, спроектовані таким чином, що не передбачають навантаження сучасними потужними споживачами, такими як електрообігрівачі, електрочайники, водонагрівальні баки та електричні печі.

При одночасному вмиканні декількох приладів проводи миттю нагріваються до такої температури, що металічні жили плавляться, спостерігається інтенсивне виділення іскор і великої кількості тепла. Якщо в місці короткого замикання виявляться горючі матеріали та конструкції, вони миттю займаються. Тому необхідно стежити за справністю ізоляції проводів, не допускати кріплення їх цвяхами, які можуть порушити ізоляцію.

Значну пожежну небезпеку являють собою також електричні лампи, оскільки поверхня скляної колби може нагріватися до температури 550°С. До небезпечних наслідків може призвести і поганий контакт цоколя лампи з пружиною патрона. У цьому випадку патрон сильно нагрівається, що призводить до пересихання ізоляції проводів, втрати ними ізоляційних властивостей і короткого замикання.

Основні запобіжні заходи і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті, такі:

  • нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки;
  • забороняється залишати прилади, що включені, без нагляду;
  • забороняється включати в одну розетку одночасно декілька приладів;
  • необхідно спостерігати за щільністю контактів в місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою тощо;
  • небезпечно замінювати запобіжники, що перегоріли, в телевізорах, приймачах і інших побутових приладах саморобними або плавкими запобіжниками;
  • забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.

У разі виявлення займання ізоляції електричних приладів в першу чергу слід вимкнути електропроводку, для чого знімають електричні запобіжники на груповому щиті будинку. Після вимкнення електроструму можна приступати до гасіння електропроводів, що горять, застосовуючи для цього воду або пісок. До того моменту, коли буде відключено електричний струм, ізоляцію електропроводів можна гасити тільки сухим піском, кидаючи його лопатою або совком.

У випадку займання від електронагрівальних приладів слід відключити ці прилади, вимкнути всю електричну мережу в будинку, а після цього розпочати гасіння водою, піском, сухою землею, снігом.

Якщо загорівся електроприлад, то його гасять так: виймають вилку електрошнура з розетки, і якщо горіння не припинилося, то осередок заливають водою, або накривають змоченою ковдрою.

У випадку інтенсивного горіння необхідно вивести з приміщення (для запобігання отруєнню продуктами горіння) всіх людей, які не беруть участі в ліквідації пожежі.

Ми користуємося різноманітними електроприладами, які в разі неправильної експлуатації чи пошкодження здатні призвести до пожежі. З огляду на це слід запам’ятати й виконувати основні вимоги пожежної безпеки:

  • електронагрівальні прилади, інша побутова апаратура повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з’єднань та електророзеток заводського виготовлення;
  • температура зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів у найбільш нагрітому місці в нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 85°С;
  • відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів має становити не менше 0,25 м.

ДПРЗ-9