6 вересня заступник начальника управління превентивної діяльності поліції Донеччини Олександр Віт презентував головам об’єднаних територіальних громад новий проект Нацполіції, який незабаром запрацює на території регіону та вже 4 місяці успішно діє на Дніпропетровщині. Про це повідомляється на сайті Покровського відділу поліції.

Захід відбувся в обласному центрі розвитку місцевого самоврядування у Краматорську. У ньому взяли участь керівництво управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції в Донецькій області, керівники територіальних підрозділів поліції, представники об’єднаних територіальних громад та фахівці Центрів розвитку місцевого самоврядування.

Поліцейський офіцер громади – співробітник, який забезпечуватиме порядок на території однієї громади та своєчасно реагуватиме на її потреби. Він об’єднує в собі функції одразу чотирьох поліцейських: дільничного, патрульного, співробітника ювенальної превенції та дозвільної системи, який працює за окремим планом та не залучається до загальних заходів територіального підрозділу поліції.

Перед введенням програми фахівці зробили детальний аналіз потреб громадян, керівників об’єднаних територіальних громад, заслухали бажання, можливості та бачення «нового» поліцейського.

Вперше проект стартував у Дніпропетровській області. Про досвід його впровадження та ефективність роботи за допомогою відеоконференцзв’язку розповів заступник начальника ГУНП в Дніпропетровській області Володимир Богоніс, а вже діючий поліцейський офіцер громади поділився власними напрацюваннями та рекомендаціями.

Так, в рамках програми на Донеччині з 10 вересня стартує відбірковий етап серед ОТГ, які візьмуть участь у проекті. Для участі необхідно заповнити анкету на сайті НПУ. Після вивчення цих анкет та робочих зустрічей Національною поліцією України будуть обрані ОТГ, які потребують поліцейських офіцерів громади та можуть створити необхідні умови для їх роботи.

Відбір кандидатів на посади поліцейських офіцерів громади буде здійснюватися серед діючих поліцейських. Головними критеріями відбору є досвід роботи не менше 2 років, доброчесність та високий рівень професійної підготовки. Усі кандидати обов’язково пройдуть необхідні тестування, заліки та поліграф, найуспішніші з них за результатами відбору пройдуть необхідну спеціальну підготовку в профільних закладах МВС.