Новий недержавний гірничо-металургійний університет «Метінвест Політехніка» цього року відкрив свої двері для студентів і здійснив перший набір за всіма напрямами згідно з ліцензіями Міністерства освіти та науки, незважаючи на війну в Україні. Цього року студенти Політехніки приєднаються до святкування Міжнародного дня студентів. Як і чим зараз живе сучасний заклад вищої освіти, запитали в першої проректорки – проректорки з навчальної роботи Метінвест Політехніки Наталії Рекової.

– 17 листопада – Міжнародний день студентів. У цей складний для України рік відкрився новий вищий навчальний заклад . Це є сигналом для суспільства, що ніхто не збирається відмовлятися від розвитку й освіти. Як пройшли перші місяці навчання в Метінвест Політехніці? З якими проблемами стикаєтеся? Чи вже відпрацьований формат роботи?

– Перші місяці навчання у Метінвест Політехніці пройшли жваво. Ми вже перетнули екватор, тобто 9-тижневий рубіж навчального процесу, тож можемо говорити про перші результати. Через складну безпекову ситуацію в Україні наразі навчання відбувається онлайн. Уже в другому семестрі ми будемо частково переходити до офлайнового формату. Студенти зможуть через виконання лабораторних робіт відпрацьовувати пройдений у теорії матеріал, бо реальна практика – це ключова складова фундаментальної технічної освіти.

Онлайн-навчання може бути якісним, це доведено світовою практикою, до якої долучилися і ми. У Метінвест Політехніці запроваджена сучасна діджитальна система освіти, яка до вподоби як студентам, так і викладачам, бо вона зручна й зрозуміла у використанні. Ідеться про дві платформи – MS Teams та LMS Moodle, які допомогли зробити освітній процес в онлайновому форматі якісним та ефективним.

Microsoft Teams – це онлайн-сервіс для командної роботи зі студентами, який забезпечує в одному робочому просторі функції спілкування, управління задачами, контентом і додатками. У Teams наші студенти знайомляться з викладачами, слухають лекції, отримують відеозапис лекцій. Moodle – це навчальна платформа, де відображається освітній процес у цілому.  Тут студенти бачать свій розклад, завдання, які контрольні точки необхідно здати за дисциплінами. Наші студенти можуть самостійно контролювати навчальний процес.

Також ці дві платформи допомагають адміністрації вести чіткий контроль того, як реалізуються всі освітні програми. Співробітники відділу якості та особисто я регулярно відвідуємо лекції, дивимося, чи є контакт між викладачами й аудиторією, чи цікаво студентам на заняттях. Анкетування та опитування студентів, які ми циклічно проводимо, свідчать про те, що їм дійсно подобається навчання в Метінвест Політехніці. Однак ми не зупиняємося і з кожним днем рухаємося вперед, удосконалюємо процеси, запроваджуємо нові технології, розширюємо діджитальні можливості для наших студентів. 

– Цього року набір студентів був доволі тривалим в Україні, і це зрозуміло, бо війна змінила багато процесів у нашій державі. Як пройшов перший набір у Політехніці? Чим намагалися привертати увагу студентів, щоб обирали саме новий виш?

– Перший набір відбувся, попри складні обставини, які є сьогодні в Україні. Ми намагалися привабити абітурієнтів нестандартними, цікавими освітніми програмами та сучасними методами навчання, яких раніше не було в інших закладах освіти. Вважаю, що нам це вдалося. Наші освітні програми інноваційні, вони відрізняються від тих, що пропонують інші заклади вищої освіти.

Метінвест Політехніка має потужне діджитальне та комп’ютерне наповнення, що важливо для технічної освіти, де є багато точних наук, робота зі штучним інтелектом тощо. На кожному освітньому напрямі в нас є курси й навчальні компоненти, які студенти вивчають за допомогою комп’ютерних технологій, що використовують найпрогресивніші університети світу.

Ще одна важлива складова наших освітніх програм, яка привабила студентів, – практична підготовка до реальної роботи у промисловості після навчання в університеті та можливості для подальшого кар’єрного зростання. 

І третє – ми орієнтовані на студентів. У нас розроблений гнучкий графік навчання: університет працює шість днів на тиждень з восьмої ранку до двадцять першої години вечора. Студенти мають можливість обрати для себе найбільш комфортний час, щоб мати змогу поєднувати навчання й роботу. 

– Чи важко зараз утримати молодь в Україні? Адже багато дверей відкриті для наших людей в усьому світі, але вони потрібні зараз тут, в Україні. Студенти це розуміють? Запитували, чому вони обрали Україну та Метінвест Політехніку?

– Ми спілкувалися з нашими студентами, запитували, чи є в них бажання виїхати за кордон, чому вони залишилися? І можу впевнено сказати, що в нас дуже потужне патріотичне виховання в Україні – наші студенти бажають залишитися в рідній країні. Дуже чекають на перемогу та прагнуть навчатися на програмах, які дозволять їм у майбутньому будувати нову країну, відновлювати її промисловий потенціал.

Наші програми в цьому напрямку також дуже інноваційні. Ми вивчаємо міжнародний досвід, як побудовані різні промислові системи, щоб навчитися самим і навчити наших студентів конструювати їх тут, в Україні. Приємно спостерігати, як перероджується сьогодні суспільство, адже наші студенти зараз вчаться, бачать у цьому власну потребу, щоб наша країна дійсно змінилася – була квітуча й розвинута.

– Чим зараз живе Метінвест Політехніка? Студенти згуртувалися між собою, незважаючи на онлайн-формат навчання? Є порозуміння з викладачами? Пари не прогулюють?

– Так, сьогодні ми живемо онлайн, проте це на стало на заваді спілкуванню взагалі. Навпаки, зараз усі кордони стерті: хтось в Україні, хтось у Європі, а інші взагалі у США чи Канаді, але ми всі поряд – нас єднає віртуальна мережа.

Наші студенти згуртувалися в соціальних мережах, створили окремі групи та постійно на зв’язку, допомагають одне одному, вирішують різні питання разом. Вони здружилися, спілкуються між собою. Студентське єднання відбулося, і про це можна впевнено сказати. Цікавим є й той факт, що при вивченні блоку «вибіркові дисципліни» студенти мають досвід спілкування не тільки зі своєю групою, а й зі студентами інших груп. Там формуються нові групи, виходячи з бажання студентів вивчати щось нове. Це дозволяє розширювати коло комунікацій та обмінюватися досвідом, адже в нас і багато практиків навчаються.

Відносно взаєморозуміння з викладачами, то тут на 100 % усе добре. Ми вже вибудували інститут кураторства, він ефективно діє. Є довіра, є взаєморозуміння та головне – взаємоповага, а це фундамент успішної освіти, коли викладачі й студенти поважають одне одного.

А щодо реалізації освітнього процесу, то жодних пропусків без поважних причин, навіть при тому, що всі лекції можна передивитися згодом. Студенти намагаються приєднуватися саме під час заняття, щоб поспілкуватися з викладачем, у прямій дискусії поставити запитання щодо технічних моментів, пов’язаних із реальним виробництвом і разом знайти варіанти вирішення або послухати про наявний міжнародний досвід у вирішенні тих чи інших питань.

Ми самі дивуємося, як із такими проблемами, які зараз є з електроенергією та інтернетом, майже всі завжди сидять на парах, а ті, хто не зміг приєднатися, все одно виконують усі завдання. Це і є найбільша мотивація для навчання – самоповага та любов до того, що ти робиш. 

– Метінвест Політехніка відзначатиме День студента вперше, і, мабуть, саме зараз формуються традиції нового вишу. Зазвичай цей день студенти святкують яскраво. Однак цього року це навряд чи вийде в усій Україні. Які традиції плануються в Метінвест Політехніці? Уже вимальовуються якісь тенденції? Чи буде яскравим життя студентів Політехніки після перемоги?

– Ми вже зараз формуємо студентське самоврядування, яке стане основою закладання подальших традицій. Студенти будуть залучені абсолютно в усі процеси університету. Зараз насправді розваги не на часі, але після перемоги студенти Метінвест Політехніки зможуть реалізувати себе різних напрямах. Студенти – це молодь, а там, де молодь, має бути весело, цікаво та яскраво. 

Після перемоги України День студента будемо святкувати урочисто. Плануємо, що це будуть цілі тижні, які наповнимо різними заходами. Мова йде і про спортивні змагання, бо плануємо створити команди з різних видів спорту. Це будуть і виступи творчих колективів, концерти, стендап, що зараз популярно серед молоді. Будуть у нас обов’язково і «круглі столи», конференції, бо студентство – це ще й наука.

Сьогодні теж відзначатимемо День студента, хай онлайн, але цікаво, бо це наш перший спільний День студента, тому пройти повз нього не можна.

Життя студентів Метінвест Політехніки обов’язково буде яскравим. Разом у нас усе вийде. Впевнені, що наші випускники стануть надійною опорою України, які відновлюватимуть промисловий потенціал нашої батьківщини.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.