Половину історії незалежної України Метінвест стоїть пліч-о-пліч з українцями – і в моменти злетів, і в скрутні часи. За півтора року повномасштабної війни компанія спрямувала на підтримку держави та її громадян майже 4 млрд грн, з яких 2 млрд грн – на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова. Про те, як з першого дня російського вторгнення Метінвест став надійною опорою країни у надскладний час, зміцнюючи обороноздатність армії, дбаючи про своїх співробітників і мирних українців та підтримуючи економіку, повідомляється на сайті компанії.

«Усі 17 років свого існування Метінвест інвестував у розвиток виробництва й добробут України. З початку повномасштабної війни перед нами постав ще один, найважливіший виклик – допомогти країні здобути перемогу над ворогом, щоб зберегти її суверенітет і незалежність. Тож усі ці півтора року підприємства компанії стали не тільки свідками, а й активними учасниками  боротьби. Ми працюємо для потреб фронту, доставляємо гуманітарну допомогу постраждалим і, попри все, продовжуємо виробляти українську сталь. Усі наші думки, прагнення та дії – для України та заради її мирного майбутнього», –

Юрій Риженков, Генеральный директор Групи Метінвест

ЕКОНОМІКА

Підприємства Метінвесту в Україні працюють під постійною загрозою ворожих обстрілів. Активи Групи в Маріуполі та Авдіївці постраждали внаслідок бойових дій, тоді як Маріуполь тимчасово окупований. З початку повномасштабної війни на роботу Метінвесту негативно впливають логістичні обмеження, перебої з енергопостачанням, зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, підприємства Групи, крім зазначених вище, працюють із різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники.

З початку 2023 року, після стабілізації енергопостачання, Групі вдалося поступово збільшити обсяг завантаження залізорудних активів у Кривому Розі щонайменше до 30% від довоєнного рівня та зберегти фокус на виробництві окатків і продукції з високим вмістом заліза

Відновлення електропостачання також забезпечило більш стабільну роботу та гнучкість асортименту продукції на «Каметсталі», що працює на двох доменних печах, і спільному підприємстві «Запоріжсталь», що працює на трьох доменних печах. ДП №3 на «Запоріжсталі» відновила роботу після зупинення наприкінці весни. Капітальний ремонт дав змогу підвищити ефективність роботи печі й усього доменного переділу.

Підприємства Покровської вугільної групи працюють із високим рівнем завантаження. Триває будівництво 11-го блоку з видобутку вугілля. У липні, попри військове вторгнення, успішно завершилась модернізація флотаційного відділення Свято-Варваринської збагачувальної фабрики, що тривала чотири роки.

Пріоритетом Метінвесту залишається турбота про своїх співробітників, які забезпечують виробничий процес. На всіх підприємствах є бомбосховища, укомплектовані для тривалого перебування людей. В укриттях є вода, їжа й ліки.

З 1 червня 2023 року Метінвест запровадив додаткову премію для співробітників виробничих і ремонтних підприємств в Україні. Розмір премії може сягати 25% від окладу й навіть більше – залежно від виконання колективом підприємств встановлених перед ними командних завдань.

Найголовніше завдання бізнесу у воєнний час – разом з усією країною працювати на перемогу, сплачуючи податки, підтримуючи армію та економіку й піклуючись про людей. За перше півріччя 2023 року Метінвест, з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств, перерахував понад 6,3 млрд грн податків і зборів до бюджетів усіх рівнів в Україні.

Метінвест продовжує боротьбу з крадіжкою з боку рф, яка незаконно вивезла понад 234 тисячі тонн металопродукції компанії з Маріуполя. Зокрема, 27 підприємств Групи подали позови до Європейського суду з прав людини проти росії за шкоду, заподіяну майну та власності Групи в Маріуполі й на інших територіях України з 24 лютого 2022 року.

АРМІЯ

З першого дня війни Метінвест долучився до мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова, мета якої – захистити життя оборонців України. На підтримку українського війська вже спрямовано 2 млрд грн.

Один із головних напрямів допомоги — виготовлення металовиробів для фронтових потреб. Зокрема, Метінвест освоїв технологію виробництва спецсталі для бронепластин – головних складників бронежилетів. Металургам вдалося значно зменшити вагу та товщину амуніції, зберігши високий клас захисту 4+. Компанія за запитом безплатно забезпечує пластинами всіх, хто потребує надійного захисту.

Загалом від початку повномасштабної війни Метінвест самостійно та спільно з партнерами виготовив чи закупив за кордоном 150 тисяч бронежилетів. Також компанія придбала й передала понад 25 тисяч шоломів і касок. Засоби індивідуального захисту отримують військовослужбовці Сил оборони України, рятувальники, комунальники та волонтери, які працюють у небезпечних регіонах. Це робить компанію одним із найбільших постачальників амуніції в Україні.

Зі спецсталі компанії виготовляють і броньовані щити для убезпечення вартових машин ЗСУ. Фахівці планують оснастити бронею 200 фронтових машин. На виробництво щитів знадобиться 150 тонн бронесталі. Наразі їх отримали 120 БТРів та М-113, а найближчим часом посилять ще 80 броньовиків.

Для виробництва захисних елементів на транспорт, що працює на лінії вогню, збутова компанія Метінвест-СМЦ безплатно постачає листи спецсталі. Також із металопродукції компанії вже виготовили 22 мобільні автівки багі.

Метінвест передав на найгарячіші ділянки фронту 212 спеціальних мобільних укриттів. Це сучасні «криївки», що можуть слугувати й польовим житлом, і захистом від артилерійських обстрілів. Укриття – власна розробка фахівців Метінвесту – виготовляються на підприємствах компанії.

Зі сталі Метінвесту зроблено понад 80 тисяч протитанкових їжаків і шипованих ланцюгів проти колісної техніки. Компанія надала 43 тонни катанки для виготовлення мінібастіонів, 820 тонн піску та 33 000 тонн шлаку, забезпечила виробництво 147 000 будівельних скоб та інших речей.

Водночас сталеві вироби від Метінвесту допомагають воїнам у побуті. Компанія забезпечила виготовлення 5 000 польових пічок для військових і цивільних, які живуть у прифронтових регіонах. Також власноруч або спільно з партнерами компанія виробляє саперні кішки, полум’ягасники, перехідники для рукавів, малі піхотні лопати та багатомісні умивальники.

Щоб зміцнити обороноздатність української армії, компанія налагодила системне постачання на фронт військової техніки й обладнання. Зокрема, оборонці отримали понад 1 500 дронів, що робить Метінвест одним із найбільших серед приватного бізнесу постачальників безпілотників в армію. Зокрема, в липні велику партію БПЛА – 10 «Валькірій», 40 DJI Mavic 3 і 100 дронів спецпризначення – отримали прикордонники.

Також Метінвест передав бійцям майже 2000 тепловізорів, 875 одиниць комунікаційного обладнання, 441 автівку різного призначення, зокрема й майже 100 «швидких». Крім цього, спеціалісти компанії проводять капітальний ремонт автомобілів для армії. Нещодавно дві оновлені вантажівки передали оборонцям Запорізького напрямку.

Узимку, коли ворог обстрілював енергетичну інфраструктуру України, пережити складні часи воїнам також допомогли близько 450 систем резервного живлення, акумуляторів та портативних зарядних пристроїв від Метінвесту.

Зараз Україну захищають понад 8 тисяч працівників Метінвесту та спільних підприємств Групи – фактично кожен шостий співробітник. Компанія забезпечує їх бронежилетами, касками, комплектами зимового одягу – на придбання теплих речей спрямовано 12 млн грн.

Водночас Метінвест спільно з благодійним фондом PULSE розвиває тактичну медицину в Україні. На організацію навчання військовослужбовців у зоні бойових дій компанія спрямувала 9,1 млн грн. Окрім того, оборонці отримали 31,5 тисячі аптечок та кровоспинних турнікетів.

СУСПІЛЬСТВО

Для запобігання гуманітарній кризі в Україні в координації з Фондом Ріната Ахметова створено проєкт «Рятуємо життя». З початку повномасштабної війни проєкт залучив 2,7 млн євро від закордонних донорів. До ініціативи приєдналося 10 фондів і громадських організацій, а також понад 400 волонтерів – співробітників Метінвесту. Донорами проєкту стали понад 250 компаній з усього світу.

Допомогу від «Рятуємо життя» отримали майже пів мільйона людей у 70 територіальних громадах, що робить проєкт однією з найбільших гуманітарних ініціатив в Україні. Найвразливішим верствам населення доставлено близько 4 200 тонн продуктів, засобів особистої гігієни й речей першої потреби.

«Рятуємо життя» також дбає про фізичне й психологічне відновлення українців, які постраждали від війни. З 2022 року у співпраці з Protez Hub проєкт допомагає військовослужбовцям і цивільним з ампутаціями розпочати повноцінне життя. Наразі процедуру протезування й лікування на різних стадіях проходять 60 осіб, з яких 20 вже отримали протези вартістю до 30 тисяч євро.

«Рятуємо життя» та Protez Hub також запустили перший в Україні освітній онлайн-портал у сфері протезування для медфахівців і постраждалих. Організували офлайн-навчання для українських спеціалістів з протезування кінцівок і супутньої реабілітації. А ще спільно з партнерами забезпечили українців, які втратили кінцівки й готуються отримати протез, наборами для післяопераційного догляду.

Не менш важливою є робота «Рятуємо життя» в галузі психологічної реабілітації українців, яких торкнулася війна. Проєкт долучився до програми реабілітації «Незламна мама» від «Фонду Маша». З 2022 року на спільних змінах, партнером яких виступає Метінвест, програма допомогла відновитися після воєнних травм майже 300 мамам та їхнім дітям.

У липні «Рятуємо життя» та Глобальний договір ООН в Україні за сприяння Запорізької обласної ради й інших партнерів відкрили перший ком’юніті-центр «Опліч ХАБ» для психологічної реабілітації постраждалих на війні українців. Наразі за підтримкою до хабу звернулося 125 людей. Гуманітарний проєкт планує відкривати такі центри й в інших містах, де працюють підприємства Метінвесту.

«Рятуємо життя» реалізує окремі проєкти для підтримання ментального здоров’я маленьких українців. Зокрема, гуманітарна ініціатива запустила програму психологічної реабілітації Strong Generation Camp – Майбутнє. ЇЇ учасниками є діти мобілізованих до ЗСУ працівників Метінвесту та співробітників – вимушених переселенців з усіх українських підприємств компанії, а також діти, що втратили близьких на війні чи дістали поранення під час обстрілів. Загалом цього літа програма охопить 400 дітей.

У межах «Рятуємо життя» за час повномасштабної війни лікарні в містах присутності Метінвесту отримали ліки, витратні матеріали й сучасне обладнання на 250 тисяч євро.

Також гуманітарні вантажі до лікарень Запоріжжя, Кривого Рогу, Кам’янського, Покровська й Авдіївки доставляють за окремою програмою від Метінвесту й Фонда Ріната Ахметова. Загальна сума допомоги медикам у межах двох проєктів становить близько 223 млн грн.

У період невизначеності Метінвест продовжує бути надійною опорою для своїх співробітників. Попри бойові дії, компанії вдалося евакуювати з Маріуполя й Авдіївки близько 20 тисяч мешканців. Щоб надати прихисток українцям, було підготовлено понад 6 000 місць тимчасового проживання.

Також Метінвест допомагає співробітникам з інших міст присутності полагодити пошкоджені російськими обстрілами домівки. Програми з відновлення житла діють у Запоріжжі та Кривому Розі.

Від початку повномасштабного вторгнення компанія працевлаштувала на своїх підприємствах у Покровську, Запоріжжі, Кривому Розі та Кам'янському близько 8 200 осіб, зокрема з Маріуполя та Авдіївки. Також Метінвест надає можливість людям пройти безплатне перенавчання за потрібними на підприємствах професіями. Нині в компанії відкрито 680 вакансій і для переселенців, і для мешканців міст присутності. 

Психологічну підтримку співробітникам Метінвесту надає сервіс «Метінвест – разом!». За майже півтора року існування сервісу фахівці провели майже 4 100 індивідуальних і групових консультацій для працівників і членів їхніх родин. 

Метінвест пропонує співробітникам підприємств і їхнім дітям на пільгових умовах стати студентами першого в Україні недержавного гірничо-металургійного університету Метінвест Політехніка. Зараз триває вже друга вступна кампанія, оголошено додатковий набір. Метінвест має на меті підготувати нове покоління українців, які братимуть участь у відбудові України після перемоги.