У сучасних слов'ян свято Масниці відоме як серед дорослих, так і серед дітей. Масниця - одне з найбільш веселих старослов'янських свят, яке дійшло до наших днів. Розпочинається воно за тиждень перед Великим постом і триває сім днів.

Часто цей період також носить назву Сирний тиждень, тому що забороняється вживати м'ясні продукти, а ось молочні, зокрема, сири, є обов'язковими на святковому столі.

Насправді існує багато альтернативних назв Масного тижня: М'ясопусний тиждень (М'ясопуст), Млинцевий тиждень (Млинець), Повзуха, Молочний тиждень, Об'їдуха, Колодій, Колодка, Пущення тощо. Кожна з них популярна в різних регіонах нашої країни.

2024 року Масний тиждень розпочнеться 11 березня (у понеділок) і закінчиться 17 березня. Тобто Великий піст після Масниці 2024 року розпочнеться 18 березня.

Це свято здавна символізувало проводи Зими та зустріч Весни. Православна Масниця не має фіксованої дати, адже її святкування прив'язане до Великого посту, який, в свою чергу, розпочинається в залежності від Великодня.

Протягом семи днів святкування Масниці українці печуть млинці, ліплять вареники, які подають із різноманітними начинками, готують кашу (зазвичай банош).

Згідно з дослідженнями науковців, Колодій святкували на території сучасної України ще в дохристиянські часи. А участь у святкуванні переважно брали жінки.

Масниця 2024 року: чого треба уникати у свято

Як і в будь-яке інше свято краще утриматися від сварок, суперечок, лайок. Недарма Масниця завершується Прощеною неділею, коли потрібно пробачити всіх своїх рідних та друзів. Також за повір'ям не можна було прясти і шити в період Колодія, щоб молоко не скисло.

Також варто запам'ятати і інші важливі прикмети, які пов'язані з Масницею.

Якщо млинці виходять пишні та красиві, то й рік буде щасливим і багатим на врожай, а якщо прилипають і рвуться – будуть труднощі.

Хто на Масницю на частування скупиться, той за рік розориться.

Першим млинцем згадують покійних родичів.

Чим більше млинців напекти, тим більше сонячних днів доведеться зустріти цього року.

Якщо зятю припали до душі тещини млинці, то вони проживуть цей рік у злагоді та взаєморозумінні.

Несподівані гості на Масницю – щастя у домівці.

Якщо на Масницю пробачати образи, – тим самим наближати у своєму житті оновлення.

А ще в народі вірили, якщо на Масницю мороз, то літо буде спекотним. А ось якщо в цей період курка може напитися з калюжі, то весна прийде рано і мине швидко.

Джерело tsn.ua