Уже 10 років поспіль наша країна захищає свою незалежність та державний суверенітет, стримуючи одну з найбільших (за кількістю живої сили) армій світу.
З гордістю молоді чоловіки стали на захист цивільного населення з перших днів повномасштабного вторгнення. Але усі ми маємо розуміти, що війна – це динамічне явище, яке потребує постійних змін. Змінилося вище керівництво Збройних сил України, змін потребує і наше військо.
Суспільство трансформується у реалії сьогодення. Велику роль у цій гібридній війні відіграють інформаційні технології та професії, які би раніше ніяким чином не переплітались з військовими спеціальностями. І якщо раніше систематизація відомостей про військовопридатних осіб була суто формальністю, то сьогодні вона відіграє вкрай важливу роль у підборі та підготовці кадрів для нашого війська, а також у визначенні реального стану здоров’я осіб – потенційних захисників.
Бути військовим – не значить постійно перебувати на передовій зі зброєю в руках. Армії потрібні також бухгалтери, інженери, ІТ-шники та медики.
Служити мають усі чоловіки призовного віку, а військовий облік є важливою складовою мобілізаційної підготовки держави. Його мета полягає у цілеспрямованій діяльності державних установ та організацій щодо отримання, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов’язаних.
Нині функція ведення військового обліку покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Попри масову цифровізацію країни, реєстри цієї структури все ж далеко не повні, а вже наявні відомості не завжди коректні. Збереження актуальних військово-облікових даних є необхідним для успішної військової діяльності та забезпечення безпеки держави під час війни.
Слід пам’ятати, що усі чоловіки старші 16 років повинні надати відомості про себе для постановки на військовий облік. Також на облік стають жінки після отримання деяких спеціальностей. Після цього необхідно оновлювати свої дані у разі зміни:
- прізвища, ім’я, по батькові;
- дати та місця народження;
- статі;
- місця проживання та перебування;
- відомостей про батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників та інших представників (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дати народження;
- відомостей про сімейний стан особи та членів її сім’ї (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), а також дітей;
- реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, термін дії);
- відомостей про громадянство;
- відомостей про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою;
- відомостей щодо визнання особи недієздатною чи поновлення дієздатності;
- відомостей про зайнятість (код підприємства, місце роботи, посада);
- реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- відцифрованого образу обличчя особи;
- відомостей про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;
- відомостей про освіту та спеціальність;
- відомостей про стан здоров’я, що збирають з метою визначення придатності для виконання військового обов’язку;
- відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності;
- відомостей про розгляд судом кримінальної справи, вирок, що набрав законної сили;
- відомостей про наявність (відсутність) судимості;
- унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- відомостей про право на відстрочення від призову на військову службу під час мобілізації.
Передати нову інформацію до ТЦК та СП необхідно на протягом 7 днів після зміни тих чи інших відомостей. Так само оновлювати свої дані, навіть якщо ніяких змін не було, необхідно кожні 5 років. Інформація про військовозобов'язаних вноситься до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Для актуалізації даних треба звернутися до районного ТЦК та СП за місцем проживання. При цьому процедура оновлення даних супроводжується обов'язковим проходженням військово-лікарської комісії на рахунок визначення ступеня придатності до військової служби.
Наявність актуальних відомостей про військовопридатного допоможе уникнути сюрпризів при працевлаштуванні, поїздках у відрядження, вступі в шлюб тощо.
Слід пам’ятати також і про відповідальність, встановлену за порушення правил або ухилення від військового обліку, яка передбачає штраф від 850 грн до 1700 грн (адміністративна), або від 5100 до 8500 (кримінальна).