Вже півроку Авдіївський коксохімічний завод не працює – підприємство перевели у стан холодної консервації
Авдіївський коксохім – одне з найбільших та найвідоміших підприємств Донеччини. У час свого заснування воно було найбільшим в Європі, у мирні часи – успішним та розвинутим. З 2014 року працівники мужньо долали труднощі війни – виходили на роботу, навіть незважаючи на обстріли, ремонтували зруйноване обладнання, виробляли якісну продукцію.
Та повномасштабна війна не залишила шансу на існування – наприкінці квітня, після важких обстрілів, які призвели до загибелі працівників та руйнування заводу, підприємство вирішили зупинити. Коксові батареї перевели у стан холодної консервації. Що зараз відбувається на заводі, які збитки нанесла підприємству війна та чи можливо відновити завод в мирній Авдіївці? Про це для Донбас24 розповів виконуючий обов’язки генерального директора Авдіївського коксохімічного заводу Юрій Кциненко.
Крім того, журналісти дізналися, як працюють підприємства Донеччини у тилових містах, а саме – «Метінвест Покровськвугілля». Наразі виробництва, віддалені від лінії фронту, – єдина альтернатива для працівників, які залишилися без роботи.
Частину виробництва втратили у 2014 році
Перша видача коксу відбулася в Авдіївці в 1963 році. Тоді підприємство було третім у світі за масштабами і першим у Європі! Всього на заводі дев’ять коксових батарей, до 2014 року працювали майже всі – одну зупинили на капітальний ремонт.
«Тоді батареї були в задовільному стані, проводилися поточні ремонти. В 2014 році, коли почалися обстріли, завод періодично знеструмлювався, це відбилося на стані коксових батарей. Вони періодично остигали», – розповідає Юрій Кциненко.
Але після активної фази бойових дій обладнання почали відновлювати. В 2019 на підприємстві тривало багато ремонтів. Вони продовжувалися і протягом наступних двох років, багато планів було на 2022 рік.
«Ми проводили відновлення, тоді ситуація дозволяла це робити. Компанія вкладала великі інвестиції, щоб відновити всі потужності. Але стан пічного фонду все одно погіршився, частину виробництва ми втратили», – розповідає виконуючий обов’язки генерального директора Авдіївського коксохімічного заводу.
Зруйнована майже вся інфраструктура
На початку повномасштабної війни підприємство працювало – у працівників, які пережили обстріли 2014−2015 років, не було великого переляку. Але з кожним днем ситуація загострювалася, поки не стало зрозуміло – повторення 2014 року не буде, цього разу війна не залишає вибору.
«Вже через чотири-п'ять днів від початку війни в Авдіївці теж почалася активна фаза, були прильоти, багато людей виїжджали. Коли вдалися до обстрілів заводу, керівництво вирішило заради безпеки скоротити кількість працівників на підприємстві та знизити об'єми виробництва», – розповідає Юрій Кциненко.
Він пригадує трагічний день навесні – наприкінці робочого дня люди зібралися на заводській автостанції, щоб їхати додому. Аж раптом працівників, які чекали на автобуси, обстріляли з «Градів». Тоді на автостанцію потрапило близько десяти снарядів, загинуло до десяти людей. Близько 20 співробітників отримали поранення. Досі п’ять з них проходять реабілітацію.
«У цілому за час обстрілів зруйновано дуже багато: залізна дорога, конвеєрні тракти, по яким подається вугільна сировина, основні фонди та будівлі», – розповідає виконуючий обов’язки генерального директора.
Півроку зупинки та простою
У квітні виробництво зупинили – батареї перевели у режим холодної консервації. Обладнання вже робило зупинку у 2015 році, але повністю остудили батареї вперше.
«Тоді ми застосовували режим гарячої консервації – природний газ подавався, і батареї грілися, в будь-якій момент можна було видавати кокс. Тепер немає ані природного газу, ані коксового. Батареї повністю остигли», – говорить Юрій Кциненко.
До війни на підприємстві працювало 4 тис. працівників, крім того, на заводі виконувало роботи близько 1,5 тис. підрядників. Зараз більша частина фахівців знаходиться у простої.
«До 200 людей ще працюють на заводі – ми займаємося евакуацією товарно-матеріальних цінностей з Авдіївки, перевозимо обладнання, яке можна використовувати на інших підприємствах компанії, сировину, яка збереглася. Також є заходи з підготовки до зими – багато будівель зруйновано, і їх треба закрити, захистити від потрапляння вологи. Для людей, які залишаться там взимку, облаштовуємо пункти обігріву, – розповідає керівник. – Ще частина співробітників працює віддалено, а більша частина – виведена в простій. Тим, хто виявив бажання, ми запропонували вакансії на інших підприємствах Групи Метінвест – в Кам’янському, Запоріжжі, Кривому Розі, Покровську. Приблизно 500−550 людей працевлаштовані».
Перспективи відновлення
Коли в Авдіївці знову буде мир і безпекова ситуація дозволить повертатися додому, Авдіївський коксохімічний завод планують запустити. На підприємстві є план відновлення потужностей – для того, щоб почати роботу знадобиться 8−10 місяців інтенсивних ремонтів.
«Спочатку будемо працювати не в таких об'ємах, як до 24 лютого, але, тим не менш, хоча б половину підприємства запустимо. А далі будуть ремонти та відновлення, – говорить Юрій Кциненко. – Авдіївський коксохім був флагманом коксохімічного виробництва в Україні та виробляв кокс найвищого класу. Я впевнений – ми обов’язково повернемо його до життя разом із колективом за підтримки компанії Метінвест».
У Покровську робота є – шукають працівників
Поки в зруйнованій Авдіївці працювати неможливо, фахівців робочих спеціальностей запрошують на інші підприємства Донеччини. Вони працюють у тилу, і стабільній роботі нічого не загрожує.
Серед таких роботодавців – «Метінвест Покровськвугілля». Підприємство працює в повну силу, сплачує податки і планує навіть збільшити виробництво. Для цього шукають нових працівників в шахтоуправління «Покровське».
Зараз потрібні гірники очисного забою (зарплата – 35−55 тис. грн), прохідники (32−45 тис. грн), машиністи гірничих виїмкових машин (35–53 тис. грн), машиністи підземних установок (20−28 тис. грн), гірники підземні (20−28 тис. грн), гірники підземні з ремонту гірничих виробок (21–35 тис. грн) та електрослюсарі підземні (32−51 тис. грн).
Є вакансії для початківців, які включають навчання професіям. Зокрема, це гірник підземний, машиніст підземних установок, машиніст електровозу підземний, машиніст електровозу, пробовідбірник, апаратник вуглезбагачення, машиніст установок збагачення, ваговик, електрослюсар з ремонту обладнання. Навчання всім спеціальностям безкоштовне.
Претендувати на вакансії можуть не лише жителі Донеччини, а й всієї України – у місті працівників забезпечують безкоштовним гуртожитком, а для зручності пропонують самостійно обрати графік роботи – стандартний або вахтовий (місяць роботи, місяць відпочинку).
Всім працівникам гарантують стабільну виплату заробітної плати, медичне страхування. Крім того, фахівці отримують бронювання та не підлягають призову. На період війни на підприємствах організовані бомбосховища, які укомплектовані водою та медикаментами.
Для працевлаштування можна звертатися у Центр Кар'єри Метінвест за номером 0-800-302-400.
Фото з відкритих джерел.