Окупанти вирішили підпорядкувати російській церкві єпархії та парафії Української православної церкви на Донеччині. Це стосується храмів і у т.з. “ДНР”, і на підконтрольній частині регіону. Разом з релігієзнавцем та священнослужителем ПЦУ Вільне радіо розбирається, що задумало керівництво РПЦ та як це ускладнить реінтеграцію тимчасово захоплених територій.

14 липня ватажок підконтрольної Кремлю адміністрації на тимчасово окупованій частині Донеччини Денис Пушилін заявив, що вирішив “підтримати рішення”  Донецької, Маріупольської, Горлівської та Слов’янської єпархій УПЦ щодо входження їх у лави Російської православної церкви.

“Я переконаний, що це був непростий, але правильний крок. Україна послідовно знищує канонічне православ’я своєї землі. Але Росія ніколи не дозволить порушувати права вірян будь-якої з релігій. УПЦ входить у склад Московського патріархату і вони підпорядковані патріарху Московському”, — сказав Пушилін.

Про можливі наслідки такого рішення журналісти Вільного радіо розпитали у протоієрея Донецької Єпархії ПЦУ з Костянтинівки Костянтина Кузнєцова. Священнослужитель переконаний: перехід частини церков УПЦ під пряме керівництво Москви може нести загрозу не лише для української церкви, а й для державності.

“Саме існування в Україні церкви Московського патріархату є неправильним. Просто замисліться, якби під час Другої світової війни в колишньому Радянському Союзі могла існувати німецька церква країни-агресора”, — наводить аналогію протоієрей Костянтин Кузнєцов.

Окупанти пояснюють, що поглиблення інтеграції у Росію начебто принесе переваги українським церквам Донецької області.

“Реєстрація парафій у правовому полі Російської Федерації — це ще й крок до створення необхідних умов для їхньої роботи: парафії зможуть користуватися пільговою системою оподаткування та тарифами ЖКГ, передбаченими законодавством Росії. Це стосується не лише православних громад, а й усіх релігійних організацій, які пройдуть процедуру реєстрації”, — стверджує ставленик Кремля.

Для довідки:

Російська православна церква звільнена від таких податків

  • на додану вартість (ПДВ),
  • з прибутку (частина 3 статті 149 Податкового кодексу РФ),
  • на майно (частина 27 статті 251 НК РФ),
  • земельного податку (стаття 395 НК РФ),
  • державних мит (стаття 333.35 НК РФ).

“Дотиснули єпархії в окупації”

Денис Пушилін також стверджує, що 14 липня віддав розпорядження самоназваному “Мін’юсту ДНР” підтримати та прискорити оформлення необхідних документів щодо переходу єпархій т.з. “ДНР” до РПЦ.

Втім ймовірно своїм розпорядженням самоназваний ватажок тимчасово непідконтрольної частини Донеччини лише відреагував на рішення, яке вже ухвалили у Москві.

Так, за даними російського реєстру організацій, 3 липня, майже за два тижні до заяви Дениса Пушиліна, в Росії зареєстрували “релігійну організацію “Донецька єпархія російської православної церкви (Московський патріархат)”.

“Прописали” її в Донецьку за адресою: вулиця Тушинська, буд. 7. Це Свято-Миколаївський собор.

“Ці вимоги окупації вже відбулись і це політика окупантів як на старих, так і на нових територіях. Враховуючи те, що Донецька та Горлівська єпархії мали свої парафії як на окупованих, так і на вільних територіях, то вони у т.з. “ДНР” робили такий гнучкий підхід і не поспішали перереєстровуватись. Тепер вони дотиснули єпархії, але ж що буде з парафіями (УПЦ, — ред.), які знаходяться на вільній території?” — коментує Вільному радіо релігієзнавець Ігор Козловський.

Втім сама РПЦ станом на 15 липня ще не публікувала документів про перехід єпархій з т.з. “ДНР” до РПЦ.

“Ми ще не бачили рішення синоду російської православної церкви. Спочатку відбулась так звана державна реєстрація у РФ. Це ще один штрих того, що ми з вами бачимо спілку УПЦ з Московським патріархатом, хоч вони й  кажуть, що розірвали стосунки”, — зазначає релігієзнавець.

За його словами, церкви на новоокупованих територіях, які відмовляються реєструватись у Росії, примусово закривають. Тому окупанти не залишають парафіям іншого шляху.

Зазначимо, станом на 17:00 15 липня реакції з боку Української православної церкви на перехід її єпархій під пряме підпорядкування Росії немає.

Що відомо про очільникат.з. “Донецької єпархії РПЦ”

Очільником “Донецької єпархії РПЦ” вказали Романа Шукала, також відомого як митрополит Іларіон. Раніше він очолював Донецьку єпархію Української православної церкви. 

За даними Youcontrol, чоловік фігурує у двох цивільних справах, які стосуються захисту честі та гідності людини. Першу справу зареєстрували 2019 року, а другу — вже під час повномасштабного вторгнення у грудні 2022-го.

Водночас, попри те, що Роман Шукало у відкритих даних фігурує як очільник РПЦ на тимчасово окупованій частині Донеччини, його немає у санкційних списках США та інших західних країн.

“РПЦ намагається застовпити за собою територію”

Змін структури розділення єпархій по регіонах Донеччини під фейковим керівництвом РПЦ не очікується. Це означає, що країна-агресорка підпорядковує Москві єпархії всієї Донецької області.

“За російським законодавством вони так і зареєструвались. Вся ця територія, якою опікувались митрополит Донецький, Маріупольський чи Горлівський, Слов’янський так чи інакше будуть вважатися, що вони опікуються тими територіями та парафіями, які знаходяться на вільній території. Це експансія: якщо казати простою мовою, то вони намагаються застовпити [за собою] територію”, —  пояснює Ігор Козловський.

“Ми не зможемо обмежувати свободу на віросповідання”

Своїми діями російські окупанти хочуть ускладнити реінтеграцію парафій на тимчасово захопленій частині Донеччини після звільнення цих територій ЗСУ, пояснює релігієзнавець.

“Тут же проблема полягає у тому, що люди на тих територіях вже зорієнтовані зі своїми священниками на Росію. І чи доцільно буде доєднувати їх до ПЦУ? Це питання до ПЦУ, бо там є побоювання, що парафіяни з хворобою “руського миру” можуть отруїти саму церкву”, — відзначає Козловський.

За 8 років гібридної війни Росія неодноразово закликала перереєстровувати єпархії т.з. “ДНР” до РПЦ, але зробити це змогли тільки після відкритого вторгнення. 

“До нас постійно надходили заклики з тієї сторони, що ми повинні перереєструвати парафії за їхнім законодавством. Тут потрібна рішучість від української влади. Наприклад, коли ми отримували Томос, то треба було звернення представників церкви та влади. Так і зараз: влада повинна сказати своє слово, бо це питання державної безпеки”, — каже протоієрей Костянтин Кузнєцов.

Після звільнення всієї Донеччини релігійні споруди, які зараз підпорядковуються РПЦ, будуть відбирати у росіян. Однак, підкреслює він, впливати на віру людей держава не зможе.

“Ми не можемо втручатись у справи церкви. Ми можемо тільки [після деокупації] знайти проблеми, пов’язані з колаборанством у людей, і тоді до них будуть претензії згідно з чинним законодавством. Але ж ми не можемо обмежувати свободу совісті. Людина навіть у в’язниці має право сповідувати свою віру. Це так зване “природне право”, — наголошує Ігор Козловський.