На території Донецької області, як і на усій території України не зареєстровано жодного випадку захворювання на коронавірус COVID-19.

Але Донеччина повністю готова до дій у разі занесення вірусу: лікарні обладнані усім необхідним і підготовані до можливого прийому пацієнтів; лікарі навчені необхідному алгоритму дій. Про це повідомив заступник начальники управління організації та розвитку меддопомоги населенню департаменту охорони здоров’я ДонОДА Олександр Педенко, інтерв’ю з яким розмістив на сторінці у Facebook губернатор Донеччини Павло Кириленко.

Ситуація і далі залишатиметься стабільно безпечною, якщо кожен з нас пам’ятатиме три основні правила:

Перше: не панікуй і не розповсюджуй чутки. Неправдива інформація часом шкодить більше, аніж будь-який вірус.

Правило друге: захворів - сиди вдома! Не треба наражати на небезпеку себе і оточуючих.

Правило третє: не займайся самолікуванням. При появі симптомів (про них – далі) звернися до свого сімейного лікаря. Він знає, як діяти.

Бережіть себе і будьте здорові!

Докладніше про коронавірус та правила безпечної поведінки - у довідці, яку для вас підготувало Міністерством охорони здоров’я.

Що таке коронавірус?

• Коронавіруси - це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. У світі реєструють COVID-19.

Чи є коронавірус в Україні?

• Ні, в Україні не зафіксовано жодного випадку коронавірусу.

Діагностика. Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

• На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що й інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

• Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та ускладнення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт.

• Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його небезпека.

• Важливо! Вчасне діагностування. Оскільки за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо одразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останніх 14 днів повернулися з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувалися з людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн, де зафіксовані випадки коронавірусу, відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі - лікар має алгоритм дій, що робити.

Хто є групою ризику?

• Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також (після фіксації випадків коронавірусу) вразливою групою є медичні працівники.

Як можна заразитися, як передається вірус?

• Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

• Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (це максимум – 1,5-2 м).

• На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей тощо.

• Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

• Крапельним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

• Повітряним шляхом віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки (діаметром до 5 мкм), які безперешкодно можуть потрапляти у нижні дихальні шляхи. Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов, наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури - бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.

Наскільки вірус небезпечний? Чи він смертельний?

• Вірус не можна називати «смертельним», адже відсоток смертності від всіх зафіксованих випадків складає 3,3%.

• Міністерство охорони здоров’я проаналізувало кількість тяжких випадків, які виникають у хворих з коронавірусною інфекцією - це 20% від всіх випадків і лише 3% потребують реанімаційних заходів. Україна готова надавати таку допомогу у відділеннях інтенсивної терапії.

Який інкубаційний період коронавірусу?

• Інкубаційний період - це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. Рекомендований ВООЗ термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів.

Поширюється інформація, що термін інкубаційного періоду продовжено до 21 чи 28 днів. Це правда?

• Це недостовірна інформація. Всесвітня організація охорони здоров’я не продовжувала термін інкубаційного періоду. Він так і залишився 14 днів.

Як довго вірус живе на поверхнях?

• За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.