Уже третю весну поспіль благодійний фонд Сергія Жадана спільно з BaraBooka оголошують літературний конкурс відгуків на українські книжки для дітей Донецької, Луганської та Харківської областей «Читай-пиши».

За попередні два роки рецензії на конкурс надіслало більше 600 дітей. Серед переможців минулого року п'ятеро були саме з Донбасу: з Іллінівки, Маріуполя, Вугледару, Краматорська і Селідового.

Аби взяти участь у конкурсі, треба прочитати книжку українського автора або авторки, обговорити її з друзями або просто добре подумати і зробити на неї рецензію. Надіслати її можна до 28 квітня за посиланням.

Минулого року до номінації «текстова рецензія» додалася й «відеорозповідь», а цьогоріч школярам і школяркам запропонували рецензувати не лише художні книжки, а й нон-фікшн: науково-популярну літературу, біографії, мемуари…

Таня Стус, керівниця BaraBooka, говорить, що одна з задач проєкту - призвичаїти дітей до того, що книжка є частиною повсякденного життя та приводом для розмов з ким завгодно й у будь-якому форматі: від дискусій із друзями за кавою до наукових досліджень.

Вже традиційно під час конкурсу, в квітні, до шкіл Донеччини приїдуть автори й критики — поспілкуватися зі школярами.

Ірина Куніцина, директорка БФ Сергія Жадана, вважає ці зустрічі надважливою частиною проєкту. Це розмови про літературу й життя, а ще - поради про те, як осмислювати прочитане, на що звертати увагу в книжках.

«Нас питали, чому ми не розширюємо конкурс на всю Україну, - говорить Ірина. - Східні області - це фокус нашого фонду, ми тут живемо і тут працюємо. Ми вже знаємо, чим живуть ці діти, чого їм не вистачає. А не вистачає їм, зокрема, ширшого кола спілкування, поїздок, які б розширювали світогляд. Тому ми і їдемо до них, і веземо переможців до себе».

До речі, переможці минулого року, які не змогли потрапити на Книжковий Арсенал через карантин, поїдуть туди цієї весни (якщо карантинні умови дозволятимуть).

Цей проєкт, говорять організатори, орієнтований у майбутнє. «Чим важливі освітні та творчі конкурси? Тим, що вони так чи інакше стосуються майбутнього. Воно не починається завтра. Воно формується сьогодні. Зокрема — освіченістю й креативністю наших дітей», — переконаний письменник Сергій Жадан.

Призовий фонд конкурсу влаштовано таким чином, щоб задовольнити різні дитячі бажання.

По-перше, усі 12 переможців і переможиць приїдуть улітку до Харкова, де зможуть не лише розважитися, а й побачити як працює велика ІТ-компанія, друкарня та ЛітМузей.

По-друге, подарунки за різні місця — корисні гаджети: планшети, комплекти для відеоблогерів та смарт-годинники. І, звичайно, — книжкові сертифікати, які дозволять обрати й отримати хорошу добірку видань.

А найцікавіші роботи будуть опубліковані на сайті BaraBooka та в журналі «Однокласник».

Минулого року конкурсант(к)и, окрім іншого, багато писали про війну, втрату дому, смерть і підліткове самогубство, дружбу та любов, булінґ, знущання та соціальну нерівність. Таня Стус говорить — важливо спостерегти, які теми додасть «карантинний рік» — рік усамітнень та розриву соціальних зв’язків. Адже аналіз рецензій — це й можливість дорослим зробити важливі висновки про те, чим дихають діти й підлітки.

Деталі конкурсу

Переможців та переможиць обиратимуть у двох вікових категоріях: 10-13 та 14-17 років, та в двох номінаціях: текстова і відеорецензія.

Текстовий відгук може бути обсягом від 2 до 5 тисяч знаків, відео про книжку — тривалістю до 5 хвилин і в різних форматах: монолог, розмова з кількома людьми — навіть суперечка, розповідь з елементами буктрейлера тощо.