За даними ВООЗ, хвороби шлунково-кишкового тракту – в лідерах по розповсюдженості разом з серцево-судинними захворюваннями. Тенденція до збільшення кількості таких випадків є і серед українців. У Всесвітній день здоров’я травної системи, який відзначається 29 травня, лікарка-гастроентеролог Ірина Паращевіна дала поради, як вберегти травну систему.
За її словами, розлади в роботі шлунково-кишкового тракту найчастіше пов'язані з порушеннями в харчуванні чи в його режимі. Хронічний стрес також не дуже добре відображається на травній системі.
Лікарка розповіла, що до неї все частіше звертаються зі скаргами на біль у животі, нудоту, печію, важкість у шлунку. Кінець весни – сезон загострення хронічних гастритів, виразок шлунку та дванадцятипалої кишки, каталізатором яких виступають завеликі об’єми ранніх овочів та негативний емоційний фон.
«Якщо ви відчуваєте якийсь дискомфорт, нехарактерний біль, ви не можете пов'язати це з порушеннями в харчуванні, не можете пов'язати з загостреннями, і це перший епізод таких скарг, то потрібно обов'язково звернутися до сімейного лікаря», – каже Ірина Паращевіна.
За її словами, багато залежить від нас самих: що та як часто їмо, як готуємо. Відкоригувавши це, можна досягти до 90% покращення здоров’я. Прокидатися важливо в гарному настрої, сніданок вживати протягом першої години. Найкраще, якщо це різноманітні каші та яйця. Не можна вживати каву натщесерце.
«Усі напої п'ються після їжі. Їжу приймаємо повільно, не квапимось. Для здорової людини достатньо буде трьх прийомів їжі в день, для того, щоб коригувати вагу, не повинно бути перекусів. Останній прийом їжі має бути за чотири години до сну», – зазначає Ірина Паращевіна.
Лікарка наголошує, що особлива увага має приділятися правильному харчуванню дітей, адже функціональні розлади травної системи в дитячому та підлітковому віці можуть в подальшому вилитись у патології.
«Це наша хвороба цивілізації – солодкі напої, чіпси, цукерки, які діти не завжди з'їдають в дозволеній кількості. У нас не завжди якісні продукти», – розповідає Ірина Паращевіна.
За її словами, не зайвим буде всій сім’ї переглянути свої повсякденні звички, які стосуються їжі та культури її вживання.
«Ми повинні розуміти, що не дуже можна їсти ковбасу та сардельки. Це не дуже корисна їжа, треба замінити її на м'ясні вироби, каші, сезонні овочі. Це все повинно запікатися, варитися. Смажити не дуже корисно, виробляються трансжири, які, доведено, є канцерогенами», – каже Ірина Паращевіна.
Лікарка закликає максимально турбуватися про своє здоров’я, особливо зараз, більше відпочивати, дотримуватися режиму харчування, не заїдати стрес солодощами та вживати корисну їжу.
Детальніше – в сюжеті ТК «Орбіта».
Раніше Pokrovsk.news повідомляв, що покровська лікарка дала поради, як попередити інфекційні захворювання.