Багатьох цікавить питання – чим відрізняється служба за контрактом від мобілізації та чи є у першого виду проходження військової служби якісь переваги?

Контракт передбачає добровільне бажання приєднатися до ЗСУ, на відміну від мобілізації, яка є обов’язковою. У Донецькому обласному ТЦК та СП пояснюють, що військова служба за мобілізацією є основним способом комплектування ЗСУ під час дії воєнного стану.

Мобілізовані користуються усіма правами та пільгами, отримують таке ж грошове та інше забезпечення та мають такі самі можливості у проходженні служби, як і військовослужбовці контрактної служби. І все ж, у Міноборони та на онлайн-платформах рекрутингових агентств рекомендують обирати контракту форму проходження військової служби, як більш прогнозований шлях до конкретної військової частини на обрану посаду.

Основною перевагою контракту є можливість обрати підрозділ для проходження служби, а також конкретну спеціальність. Мобілізовані ж по завершенню підготовки у навчальному центрі направляються до військової частини, яка потребує доукомплектування.

Тож, фахівці радять не чекати повістку, а самому обрати посаду та підрозділ для проходження військової служби.

Звісно, ніхто не може дати гарантію, що зв’язківець штабу, оператор дрона чи кухар не опиниться в іншому місці. Під час війни статися може все. Проте, якщо це високопрофесійний фахівець, то така вірогідність буде мінімальною.

Оформлення контрактників зазвичай займає трохи більше часу, ніж мобілізованих, оскільки потрібно зібрати більшу кількість документів. Також потрібно пройти додатковий професійно-психологічний відбір та перевірку.

Військова служба за контрактом є єдиним способом потрапити до ЗСУ чоловікам віком до 27 років, які не перебувають на військовому обліку військовозобов’язаних. Це переважно ті, хто раніше не проходив військову службу та не закінчував військові кафедри вишів.

Також це майже єдиний шлях потрапити на військову службу до ЗСУ чи НГУ для жінок. Щоправда, жінки можуть стати на військовий облік та мобілізуватися, якщо їхня спеціальність чи професія є в переліку Міноборони. Проте це зробити доволі складно, і серед мобілізованих жінок обмаль. Окрім жінок та чоловіків віком до 27 років, які не є військовозобов’язаними, потрапити до ЗСУ через підписання контракту на проходження військової служби можуть особи без громадянства або іноземці віком від 18 років. Мобілізувати їх згідно з чинним законодавством не можуть.

Контракт під час війни можуть підписати також військовослужбовці строкової служби та мобілізовані. Це роблять переважно ті, хто хоче отримати вищу посаду чи підвищення у званні. Контрактників, які мають вищу освіту та досвід роботи за певним фахом, можуть призначати на офіцерські посади та надавати первинне офіцерське звання.

З березня 2023 року контрактники мають обов’язковий випробувальний період від місяця до пів року, щоб визначити, чи відповідає військовий вимогам служби. Якщо він не проходить випробовування, то людину мобілізують.

Для тих, хто раніше проходив кадрову службу або служив за контрактом не менше як шість місяців та курсантів випробувальний строк не встановлюють.

Грошове забезпечення військовослужбовця не залежить від того, чи він є мобілізованим, чи контрактником. Його розмір визначає посада, військове звання, тривалість військової служби, інтенсивність та умови служби. А під час дії воєнного стану військовослужбовці, які виконують бойові завдання, отримують доплати до основного грошового забезпечення у 30, 50 або 100 тисяч гривень на місяць. Мінімальний розмір грошового забезпечення у військовослужбовця першого року служби стартує від 21 тисячі гривень.

Однак людина, яка підписує контракт уперше, отримує одноразову грошову допомогу. Її розмір у 2024 році становить:

▪️ для рядового складу – 23 360 грн (8 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб);

▪️ для сержантського і старшинського складу – 26 280 грн (9 р.п.м.);

▪️ для офіцерського складу – 29 200 грн (10 р.п.м.).

Щодо інших видів забезпечення, а саме отримання форми, спорядження, харчування – то різниці між мобілізованими та контрактниками немає. Тож, попри схожий рівень усіх видів забезпечення, є певні переваги у військовій службі за контрактом у порівнянні зі службою по мобілізацією. І на питання, поставлене у заголовку, можна відповісти ствердно.