Кризові ситуації на кожного впливають по-різному.

Хтось панікує, втрачає самовладання, бажання протидіяти обставинам. А хтось, навпаки, концентрується і, зібравши волю в кулак, йде до поставленої мети.

Компанії, як і люди, діють аналогічно. Війна це показала. За майже рік воєнного стану підприємства компанії «Метінвест Покровськвугілля» довели, що в змозі ефективно діяти в жорстких умовах. Як саме – розповів генеральний директор компанії Андрій Акулич.

– Пане Андрію, 2022 рік був нелегким для всіх українців. Війна завдала багато горя і страждань мирному населенню. Пошкоджені наші міста, на Донеччині закрилось багато підприємств. Всій країні довелось пристосовуватись до життя у військових умовах. Скажіть, будь ласка, як компанія «Метінвест Покровськвугілля» трансформувала своє виробництво?

– Компанія, як і всі інші українські бізнеси, опинилась в критичних умовах. Потрібно було приймати рішення й терміново діяти, адже основні активи «Метінвест Покровськвугілля» – це вугледобувні підприємства, які автоматично перейшли до розряду тих, хто буде працювати на оборону країни. Тому відразу було створено штаб, де ми відпрацювали всі моменті, пов’язані з безпекою на виробництві.

Треба було налагодити логістику у військових умовах, вантажні й пасажирські перевезення, які компанія здійснює для забезпечення життєдіяльності підприємств. Подбати про постачання запасних частин імпортного виробництва деяких наших активів, наприклад збагачувальної фабрики «Свято-Варваринська», на якій 90% обладнання, виготовлено зарубіжними компаніями. Про все це ми потурбувалися у перші ж тижні війни, адже ніхто не міг спрогнозувати, яка буде ситуація на фронті. На кожному підприємстві обладнали укриття на випадок повітряних тривог. Зробили запас ліків, питної води, їжі довготривалого зберігання та забезпечили теплим одягом і спальними місцями. Тобто робили все, що вимагав воєнний стан.

Ми не залишалися осторонь чужих проблем. З перших місяців війни водії Транспортної дирекції були залучені на допомогу у гарячих точках. 10 автобусів разом із екіпажем брали участь в евакуації мирного населення із Маріуполя та Волновахи. Дякую їм за героїчну витримку та надзвичайну сміливість, яку вони проявили в умовах ризику для життя.

Окремо треба сказати про комендантську годину. Наші підприємства працювали у режимі 24/7. Після введення обмежень, там де це можна було зробити, перевели працівників на однозмінний режим роботи. Інших – забезпечили спецперепустками. Перші місяці були надзвичайно важкими.

Почалася масова евакуація. Майже тисяча співробітників Метінвест Покровськвугілля стали до лав збройних сил України. Все це ускладнило роботу підприємств компанії. Деякі напрямки робіт ми вимушені були зупинити, скоротили кількість промислових дільниць та змін, об’єднали колективи, аби не зупинитися та продовжити роботу.

Звісно, обсяги робіт, які планували на цей рік, зазнали значних змін. Проте вже на початку червня ситуація покращилася. Ми розпочали активний процес працевлаштування, поверталися співробітники, які знаходилися в евакуації. Таким чином вже влітку виробничий процес стабілізувався і ми вийшли на виконання оперативного плану.

– Усі підприємства компанії є містоутворюючими. А це означає, що левова частка податків від виробництва йде на розвиток та підтримку громад. Скільки коштів за цей надскладний рік підприємства компанії внесли у скарбничку регіону та країни?

– Ми завжди працювали й будемо працювати на добробут країни. І дуже пишаємось тим фактом, що підприємства компанії «Метінвест Покровськвугілля» надають робочі місця жителям громад присутності. Наразі ми працюємо не на повну потужність. Тому загальний податковий внесок дещо знизився. Але, окрім податків, ще є благодійна допомога. Від початку повномасштабної війни Група Метінвест надала на допомогу населенню, державі та армії понад 2,8 млрд грн.

Всупереч зупинці кількох підприємств у Маріуполі й Авдіївці, Метінвест залишається одним із найбільших платників податків, надійною опорою економіки України. З урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств, Група за 9 місяців 2022 року перерахувала до бюджетів усіх рівнів в Україні майже 18 млрд грн податків та зборів.

– Окрім податків, компанія завжди допомагала розвивати соціальну сферу у містах своєї присутності. А з перших днів війни «Метінвест Покровськвугілля» активно допомагає армії, підтримує медицину та соціально незахищені верстви населення. Розкажіть, що зроблено за цей час?

– З перших днів війни ми спрямували всі свої ресурси на те, щоб допомогти мирному населенню та наблизити перемогу України. Волонтери підприємств компанії МПУ одразу організували пункти приймання гуманітарної допомоги, де збирали одяг, взуття і предмети першої необхідності. В рамках гуманітарного проєкту «Рятуємо життя» допомогу регулярно отримують працівники та ветерани наших підприємств, сім’ї мобілізованих військовослужбовців, соціально незахищені верстви населення.

Усі медичні установи міст присутності компанії неодноразово отримували від Метінвесту необхідні для рятування життів препарати та дитяче харчування. На територіях лікарняних містечок встановлено потужні генератори для безперебійної подачі електроенергії. З нашою допомогою ці установки укріплені металевими коробами для захисту від ракетних ударів.

Допомога військовим – ще один напрямок нашої спільної роботи. Головна задача – забезпечення оборонців сучасною амуніцією. Кожен десятий бронежилет, який захищає наших військових, виготовлений зі сталі Метінвесту. Працівники компанії, котрі боронять Україну на бойових позиціях, також отримали бронежилети та каски.

На Покровському напрямку встановлено чотири спеціальні металеві споруди, виготовлені компанією Метінвест. Вони допоможуть зміцнити окопи та врятувати життя бійцям. Також компанія передала 10 сучасних дронів вартістю майже 1,5 мільйони гривень підрозділам, у яких воюють працівники підприємства. Загалом, на сьогоднішній день, більше 15 мільйонів гривень від компанії «Метінвест Покровськвугілля» направлено на допомогу армії. Ми допомагаємо будувати фортифікаційні споруди, надаємо важку техніку, бульдозери, екскаватори, автотранспорт. Забезпечуємо будівельними матеріалами, закриваємо питання з пальним. З перших днів війни і до сьогодні позиція Метінвесту та акціонерів компанії залишається незмінною – допомагати Україні перемогти у війні. На цю мету спрямовано максимум зусиль, можливостей та ресурсів бізнесу.

– Попри військові дії у регіоні всі підприємства МПУ продовжують працювати, розвивати виробництво і надавати робочі місця тим, хто цього прагне. Вагомим додатком до працевлаштування йде соціальний пакет. Компанія ще й навчає власним коштом. І це в ті часи, коли більшість підприємств на Донеччині скорочують виробництво. Скажіть, як це вдається і для чого це компанії?

– Наші підприємства працюють, нарощують темпи та потребують нових співробітників. Ми не тільки працевлаштовуємо, а й надаємо можливість отримати нову професію. Компанія забезпечує трансфер на робочі місця, а для тих, хто планує працювати вахтовим методом, – безкоштовне розміщення у гуртожитку. До того ж, заробітна плата на підприємствах компанії найвища у регіоні. Також передбачена доплата у розмірі 50% за роботу у Покровській громаді.

Варто зазначити, що останнім часом географія охочих до працевлаштування помітно розширилася. До нас йдуть люди не лише із різних міст, а й регіонів. На підприємствах компанії «Метінвест Покровськвугілля» працюють жителі Маріуполя, Волновахи, Авдіївки, Краматорська та Кривого Рогу. Серед них наші колеги з підприємств мережі компанії Метінвест, які тимчасово знаходяться у простої. Всі разом і кожен окремо вони роблять свій внесок у спільну справу і сподіваються, що в нашій країні обов’язково настане мир.

– Наприкінці інтерв’ю ми не можемо не запитати, яке майбутнє чекає компанію у новому році? Адже, як для робітників підприємств МПУ, так і для всієї країни компанія є опорою. Це набуло особливого значення під час війни, коли всі ми почали цінувати те, що маємо. Поділіться планами розвитку на 2023 рік.

– Найголовнішим пріоритетом компанії залишається життя та здоров’я працівників, які підтримують виробництво. Тому ми й надалі будемо дбати про безпеку та добробут своїх робітників.

Щодо стратегії розвитку, то ми повинні й надалі випускати якісний концентрат і тим самим підтримувати всю Україну, групу Метінвест, наших співробітників, Покровську громаду та її жителів. Кожна додаткова тонна вугілля є вагомим внеском у зміцнення опори України. Адже сьогодні саме від нашої ефективної роботи залежить успішність усієї Групи Метінвест.