Начальник Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк дав інтерв’ю телеканалу «Орбіта», в якому розповів про допомогу переселенцям і тим, хто залишився в громаді, про діяльність гуманітарних хабів у різних областях України. Він також торкнувся питання роботи комісії з обстеження житла, зруйнованого внаслідок обстрілів. Крім цього, розповів про зведення фортифікаційних споруд, а також відповів на питання щодо набору бригад для розбору завалів у Покровській громаді.

– Повномасштабне вторгнення триває вже четвертий рік. Наскільки змінилося життя в Покровській громаді – для тих, хто виїхав і хто залишився?

– Життя всіх українців змінилося, але життя мешканців Покровської та всіх прифронтових і фронтових громад змінилося докорінно. Люди втратили житло та роботу, вони шукають себе вже в межах Центральної України – в безпечних регіонах. Але все одно це сильні духом люди, які точно вистоять. Ми вистоїмо. І якщо згуртуємося, то разом здобудемо перемогу.

Допомога жителям Покровської громади – переселенцям і тим, хто залишився

– Як влада Покровська допомагає тим, хто виїхав?

– Це, по-перше, соціальна допомога. Я впевнений, що ми її в другому кварталі розширимо. Я маю на увазі грошову допомогу тим верствам населення, яким ми її надавали в 2024-му, 2023-му році. Ми тоді прийняли людиноцентричну позицію. Перший квартал ми вже пережили з тими податками, що отримали. Маємо надію, що другий квартал буде легше, і ми надамо більший фінансовий ресурс на цю складову.

Тобто люди отримують допомогу від держави, мають право і будуть отримувати її від громади і від наших партнерів – це ті 10 тисяч 800 гривень, які надають при евакуації. Також всюди працюють гуманітарні хаби «Ми – Донеччина». Це вже спільний проєкт, де всі хаби всіх громад об'єдналися. Там можна отримати і психосоціальну допомогу, і можна знайти роботу через ці хаби. Також є допомога маломобільним людям. Ми влаштовуємо таких людей і за допомогою департаменту соціального захисту, і за допомогою наших партнерів, і громад-партнерів в межах проєкту «Пліч-о-пліч». Якщо брати Шептицький, вони влаштовували наших людей в свої будинки.

– Нещодавно телекомпанія «Орбіта» показувала хаби, які існують на Закарпатті, на заході нашої країни. Як туди можна потрапити?

– Є телефон гарячої лінії Контактного центру (0-800-300-101 – ред.) – там скерують вас на ці адреси і дадуть телефони відповідальних осіб. Підкажуть, де зареєструватися, щоб бути в курсі, яку допомогу можна отримати.

– А якщо людина виїхала, мешкала десь, потім відбулись якісь зміни – вона може з евакуації, скажімо, з Дніпра, потрапити в хаби в інших областях України? І оселитися в місцях тимчасового перебування, скажімо, на Закарпатті? Який механізм?

– Потрібно подзвонити в Контактний центр, вас скерують до найближчого хабу, і там ви отримаєте допомогу: консультативну, психоемоціональну, соціальну. Набір сервісів в різних хабах може дещо відрізнятися, але стандартна підтримка надається всюди.

Щодо проживання, в нас це Шептицький та Хуст. Також ми працюємо щодо Самару – це колишній Новомосковськ. Там для наших мешканців місця компактного проживання. Але ми бачимо, що люди не завжди погоджуються жити там довго. Це як точка входу – а потім люди вже шукають і винаймають житло.

До речі, є державна програма надання компенсації людям, які винаймають житло, і тим, хто надає його в оренду. Але треба ці відносини юридично оформити.

– Якщо ти хочеш жити в місцях компактного проживання – дзвониш у Контактний центр і повідомляєш про це?

– Так, якщо немає де жити, ми влаштовуємо в місця компактного проживання.

– Контактний центр саме Покровська?

– Саме Покровська. Він працює 24 на 7.

– Як можна допомогти людям, які продовжують жити в Покровську та населених пунктах на лінії вогню?

– На жаль, головним пріоритетом залишається евакуація. І Національна поліція, і «Білі Янголи», і наші співробітники, які там знаходяться, – всі вмовляють людей виїжджати. Уся допомога звужується до базових потреб. World Central Kitchen надає гарячі обіди – дякуємо їм за це. Це і гуманітарна допомога: продуктові набори, трохи менше – набори побутової хімії. Повербанки, щоб пережити зиму. Дякувати Богу, зиму ми вже пережили.

– Ще раз давайте поговоримо про те, що люди все ж таки повертаються…

– Це не масово. Тому що щільність обстрілів дуже велика – люди все ж таки бачать, що відбувається.

 Якщо потребує допомоги людина, яка виїхала за межі Покровської громади і області – це зона відповідальності Покровська чи тієї громади, де вона зараз мешкає?

– Ми все одно намагаємося кожну людину брати на контроль. Не треба перекладати відповідальність на іншу громаду. Це наші громадяни, і ми повинні про них піклуватися. Так, ми співпрацюємо з іншими громадами, для кращого сервісу. Я розумію, що люди чекають, можливо, більшого. Але все ж таки це як точка входу, перша допомога, особливо психоемоціональна, не тільки соціальна: підказати куди піти, де зареєструватися, де отримати перші гроші, як потрапити до шелтера, щоб прийти в себе і потім вже шукати роботу, знайти себе в цьому соціумі.

Фіксація наслідків обстрілів: де ще працює комісія та які перспективи

– Що стосується зруйнованого житла – я так розумію, що в Покровську немає жодної непошкодженої будівлі?

– Майже немає.

– Пару тижнів тому Ви висловили сподівання, що через місяць можна буде приїхати і зробити акти щодо пошкоджень. Яка ситуація зараз?

– Це питання я розділив би на дві складові. По-перше – так, в нас працювала і працює комісія з обстеження зруйнованого житла. Вона працює і надає людям акти в місті Родинському, на деяких вулицях міста Покровськ – це в основному частина селища Динасового заводу, і на деяких вулицях села Гришине. Щодо інших вулиць і мікрорайонів Покровська, туди комісія через безпекову ситуацію не виїжджає.

Ми маємо надію і на славетну роботу наших військових – що безпекова ситуація дасть нам змогу заїхати. Або буде якийсь період перемир'я – і ми готові в цей період зробити всім акти безкоштовно. Не треба винаймати експертів, хоча люди як власники житла мають таке право: згідно з постановою, потрібен або акт комісії, або експертний звіт. Але в нас вже є випадки, коли експерти і експертні підприємства роблять звіти по фотографіях, не виїжджаючи на місце, і надають це комісії. Комісія їх ретельно вивчає – там інколи незрозуміло, чи той це будинок, за тією адресою, коли експерт не виїжджає. До речі, деякими експертними звітами займаються правоохоронні органи. Тому прошу людей трохи потерпіти – всі отримають акти та компенсацію від держави.

По-друге, ми закликаємо всіх мешканців Покровська і громади, в яких немає права власності і які втратили своє житло, зателефонувати до Контактного центру та зареєструватися. Ми створюємо базу таких людей, які залишаться без компенсації, тому що в них немає права власності, немає об'єкта. Для цих людей треба або будувати, або купувати соціальне житло. Тому і наша команда, і військова адміністрація займаються якраз цим питанням, щоб задовольнити потреби таких людей.

– А зараз вже великий реєстр?

  Поки що невеликий, кілька десятків, але знаю точно, що він має бути більше. Якщо пам'ятаєте, будинок в мікрорайоні «Сонячний», 4. Там була певна кількість людей, які мали документи, але були й ті, що не мали. І та допомога у 100 тисяч – пам'ятаєте? Ми надавали допомогу за рахунок бюджету людям, у яких були документи на житло, а вже волонтери закривали потребу в грошах тих, хто постраждав, але не мав документів. Там було близько 10 відсотків таких людей. Я думаю, що по громаді їх більше – особливо в селах, у селищах. Не завжди люди там оформлювали свої будинки.

– Тобто якщо я знаю, що мій будинок постраждав, я бачила це на фото – які мої дії?

– Потрібно подзвонити в поліцію – 102, у Контактний центр, і якщо є документи, оформити в Дії або в ЦНАПі. У нас в ЦНАПі є фахівець, який займається юридичним супроводом. Не всім зручно, бо наш ЦНАП працює в Кам'янському, Дніпрі та Кропивницькому. Але наші люди живуть не тільки в цих містах, тому треба через Дію зареєструвати житло. І тоді або комісія виїде, або люди знайдуть нормального експерта, який фізично поїде на місце і зробить ці документи. І тоді комісія приймає до розгляду цей експертний звіт.

– Нещодавно Олексій Стебель розповідав нам про ОСББ, казав про те, що зараз доречне їх створення. Люди запитують, як це можна зробити, якщо всі роз'їхались, і чи потрібно робити це зараз?

 ОСББ – такий самий власник будинку, як і міська рада. Тобто міська рада є замовником експертизи – так само і ОСББ. Якщо люди захочуть створити ОСББ, їм треба скликати збори, можна онлайн, але «живі» підписи мешканців все ж таки потрібні. Ми розмістимо на нашому сайті й інших ресурсах процедуру створення ОСББ, щоб люди знали, як це можна зробити, коли вони знаходяться в різних куточках країни.

Будівництво фортифікацій та набір бригад для розбору завалів

  Рух ворога зараз зупинений під Покровськом. Деякі населені пункти – це активна лінія бойових зіткнень. Чи допомагає Покровськ з будівництвом фортифікаційних споруд за своїми межами, щоб стримувати ворога саме на Донеччині?

  Так, ми не припиняли цю роботу. Ми співпрацюємо вже більше з військовими інженерами і з тими підрозділами, які це роблять, тому що бачимо, що це вже зона активних бойових дій, і ті громади України, які пліч-о-пліч з нами будували фортифікації, сьогодні вже не зможуть працювати в цій зоні. Але сьогодні ми запрошуємо людей не тільки з нашої громади. Ми розширюємо цю роботу. У нас є три комунальних підприємства, на яких ми збираємо додаткові бригади для роботи на фортифікаціях. Гідна зарплата і стовідсоткове бронювання. На наших ресурсах будуть розміщені контактні телефони цих підприємств. Це не «передок» –  це достатньо безпечна зона, але і там треба будувати фортифікації. Так що всіх запрошуємо.

– Є інформація, що планується на травень чи на початок літа набрати бригади, які будуть розбирати завали в Покровській громаді.

Так, в соціальних мережах ми таке бачили. Ми як військова адміністрація розглядаємо різні варіанти розвитку подій: від припинення вогню і сталого миру до погіршення військової ситуації та повного руйнування громади. Якщо брати сталий мир або довгострокове перемир'я, тоді так, нам знадобляться люди для цієї роботи. До речі, ми підписали меморандум з Шептицьким за Національною програмою «Пліч-о-пліч», також підпишемо з Івано-Франківськом. Ми якраз обговорювали з цими двома громадами, що, можливо, буде залучена їх допомога і в розчищенні, і у відбудові інфраструктури. Тобто це спільна справа, і це точно гуртує. Спільна справа завжди дає результати, дає перемогу.

– Вдячна Вам за розмову. Дуже хочеться, щоб наступне інтерв'ю теж було плідним і цікавим і знову в Покровській громаді – можливо, в самому Покровську.

– Дякую Вам і хочу подякувати всім співробітникам військової адміністрації, міської ради, всім комунальникам та небайдужим людям, які залишилися працювати в громаді та в релокованих місцях. Це надихає і надає віру і в перемогу, і в майбутнє.