9 травня у країнах Європейського Союзу відзначається День Європи.

Після завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи політичної співпраці та економічної кооперації. Зрештою 9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в цій окремій галузі.

У своїй промові Роберт Шуман зазначив: «Мир у світі неможливо забезпечити без прогресивних зусиль, сумірних рівню небезпеки, яка перед ним постає» та запропонував створити Європейську спільноту вугілля та сталі – першу з наднаціональних інституцій. Основною метою розробки цього об’єднання було створення механізму попередження воєн у Європі, щоб їх не лише «не можна було уявити, а й вони були неможливими». На його думку, економічна співпраця допоможе підвищити стандарти життя, що стало б першим кроком до об’єднаної Європи.

Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни.

18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських країн.

Нині вважається, що Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи.

У процесі реалізації Паризького договору 1951 року Європейська спільнота вугілля та сталі згодом була переформатована у Європейську комісію, пізніше – Європейський Союз. Пізніше були створені чотири основні європейські інституції – Європейська Комісія, Європейський парламент, Європейська рада і Європейський суд.

Офіційно ж країни-члени Європейського Союзу почали відзначати День Європи у 1985 році після зустрічі у Мілані – як день відзначення миру і єдності на європейському континенті.

Цьогоріч Україна вперше відзначатиме День Європи разом з країнами Європейського Союзу, в статусі країни-кандидата на членство в ЄС. Указом Президента України від 8 травня 2023 року №266/2023 в Україні встановлено День Європи, який відзначається щороку 9 травня.

За інформацією Донецької ОВА