Більшість українців, які через війну були вимушені виїхати за кордон, не мали із собою іноземної валюти. Та і яку потрібно було мати валюту, якщо місце призначення вирішувалось багатьма вже на кордоні. Портал Finance.ua підготував кілька порад, як грамотно розпорядитись своїми грошима, щоб звести втрати до мінімуму.
Порада № 1. Максимально використовуйте банківські пластикові картки
Якщо у вас на банківських картках є кошти, то за кордоном це найкращий варіант для розрахунку. Банки не беруть додаткових комісій при оплаті на терміналах інших країн, отже ви зможете оплатити карткою продукти або бензин на АЗС.
Порада №2. Насамперед використовуйте кредитні кошти.
У важкі часи різні банки повелися по-різному. Наприклад, Таскомбанк зрізав до нуля кредитний ліміт за всіма картками. А monobank, навпаки, встановив усім клієнтам кредитний ліміт 10 тис. гривень та дозволив ним користуватися, продовживши пільговий період ще на місяць (до 31.03.22). Але ситуація може змінитися. Тож радимо насамперед витрачати саме банківські гроші. Свої – завжди встигнете.
Порада №3. Розподіліть наявні кошти рівномірно за картками різних банків
Неможливо передбачити, як працюватимуть банки найближчим часом. Певної миті у того чи іншого банку можуть виникнути проблеми, і картка припинить працювати. Щоб не залишитися зовсім без грошей, свої кошти краще рівномірно розкласти по «різним кошикам» (тобто різним карткам). Але це стосується тільки особистих коштів. Кредитні залиште на «рідних» кредитках. Так буде надійніше.
Порада №4. Готівкову гривню краще внести на картковий рахунок
За кордоном наші купюри не цінуються, тим паче зараз. Навіть якщо їх десь і прийматимуть, то курс буде дуже невигідним. Тому готівкову гривню краще внести на картку через термінал поповнення та розплачуватись там, використовуючи офіційний курс обміну платіжної системи (MasterCard або VISA), а не грабіжницький комерційний.
Порада №5. Встановіть на телефон усі необхідні банківські програми
Якщо у вас є картка якогось банку, то має бути і мобільний банківський додаток, щоб ви могли контролювати ситуацію з карткою. Деякі банки дозволяють відкрити віртуальну картку. Це може бути зручніше, ніж тягати із собою пластик.
Порада №6. Використовуйте для оплати Apple Pay або Google Pay
Зараз саме той випадок, коли телефон із підтримкою технології безконтактних платежів може дуже сильно врятувати.
По-перше, наявні картки можна підключити і не носити із собою, ризикуючи втратити. По-друге, можна відкрити віртуальну картку, налаштувати оплату з неї через технологію безконтактних платежів та користуватися своїми грошима.
Порада №7. Не поспішайте знімати готівку у закордонних банкоматах
В більшості випадків готівка там вам не знадобиться. Це не Туреччина та не Єгипет, куди українці звикли їздити відпочивати. У Європі щокроку є можливість оплатити карткою, навіть у громадському транспорті.
До того ж, якщо просто платежі карткою будуть без додаткових комісій, зняття готівки в банкоматах – це від 2 до 5% додаткових і абсолютно непотрібних витрат.
Порада №8. Наявну готівку використовуйте в останню чергу
Виключити проблеми з українськими банками та оплатою картками не можна. Саме тому ми й радили перестрахуватися: мати картки кількох банків.
Готівка в цьому плані, безперечно, надійніша. Саме тому її варто приберегти насамкінець. І витрачати тільки в крайньому разі. Спочатку «спустошуємо» банківські картки.
Успіхів! І бережіть себе!